O projekcie

Fundacja KTOTO-Zrozumieć Alzheimera w ramach Generatora Innowacji „Sieci Wsparcia” realizuje innowacyjny projekt Narzędzia Społecznościowego "Alzheimer i Ja – Razem Zrozumiemy".

Nasze rozwiązanie skupia opiekunów osób starszych zależnych, skupia również organizacje alzheimerowskie zrzeszone w Związku "Alzheimer Polska".

Projekt "Alzheimer i Ja- Razem Zrozumiemy" to miejsce sieci wsparcia opiekunów osób chorych na Alzheimera i zespoły otępienne oraz wolontariuszy chcących wesprzeć wytchnieniowo opiekunów. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. To miejsce pierwszych spotkań opiekunów, którzy mogą uzyskać wsparcie eksperckie, pomoc w grupie wsparcia on-line a następnie uzyskać wsparcie w realu. W jednym miejscu opiekun: ma dostęp do modułów "Wiedza o chorobie", "grupa wsparcia on-line", "Znajdź pomoc", "Ekspert Radzi", możliwość uczestnictwa w webinarach, grupach wsparcia on-line, telefonie zaufania. Opiekunowie szczególnie na początku drogi opieki nad osobą starszą zależną często wstydzą się swojej sytuacji, są w oporze, odwlekają decyzję z leczeniem, rehabilitacją osoby zależnej. Dzięki innowacji opiekun w pierwszej kolejności może uczestniczyć "anonimowo" w webinarze eksperckim, grupie wsparcia on-line. Otrzymuje wsparcie on-line. Widzi, że nie jest jedyny w takiej sytuacji, uzyskuje wsparcie w postaci wymiany doświadczeń, wiedzy. Może uczestniczyć z osobą starszą zależną w innowacyjnych zajęciach grupy wsparcia w realu. Dzięki współpracy z organizacjami alzheimerowskimi, może uczestniczyć w grupie najbliżej zamieszkania. Wolontariusze z bazy oferują pomoc wytchnieniową w domu w opiece, kiedy opiekun może zaleźć chwilę dla siebie. Innowacja przystosowana jest na urządzenia mobilne.

Serdecznie zapraszam opiekunów rodziny do udziału w projekcie.


Projekt realizowany jest etapowo: I etap to uczestnictwo w spotkaniu z ekspertem, które odbywa się zdalnie, internetowo w formie webinarium.

Kolejny etap to możliwość uczestnictwa w spotkaniu, wspólnie z chorym w innowacyjnych zajęciach rehabilitacyjno-terapeutycznych. Zajęcia prowadzone są przez eksperta neuropsycholpoga.

Udział jest bezpłatny i w pierwszym etapie prowadzony jest zdalnie - internetowo. Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu oraz mailem podanym poniżej.

Wierzymy, że ten projekt jest dobrym krokiem w kierunku pomocy opiekunom osób starszych zależnych a także dużym krokiem w kierunku edukacji społeczeństwa na temat chorób demencyjnych.